Polstritööd

Materjalid
kurte
kotiriie
linane riie
vedrud
sidumisnöör (vedrud, kant)
mererohi
hobusejõhv
vatt
katteriie / nahk
ilupael / ilumaelad
liim
naelad, klambrid

Tööriistad
sadulsepa haamer
kurte pingutaja
käärid
naaskel
polstrinõelad
klambripüstol


Pildista tool (polster) enne vana polstri eemaldamist. Nii saab hiljem vaadata polstri kuju, kõrgust, kanga mustrijooksu, jne.

Eemalda vana polster.
Eemalda katteriie. Selle all on tavaliselt vatikiht. Kui see on puhas ja korras saame seda hiljem kasutada. Selle all on läbiõmmeldud polster. Vana polstri võid katki lõigata ja mererohu kokku korjata. Ka seda saab uuesti kasutada. Jälgi, kus kohas on polstri läbiõmblemiskohad (tee fotod).
Polstripadja all on seotud vedrud. Jälgi vedrude asetust. Kontrolli, kas vedrud on veel piisavalt jäigad – tinglikult võib neid uuesti kasutada. Vähimagi kahtluse korral tuleb ka need uute vastu vahetada. Soovitab kõik vanad vedrud uute vastu vahetada.

Uue polstri valmistamist alustatakse kurtede – rihmade kinnitamisest toolipõhja alla, mille külge seotakse vedrud (millele toetuvad vedrud).

Siis järgneb vedrude sidumine. Vedrud kaetakse kotiriidega, mis kinnitatakse saripuule (toolipõhi).

Kotiriidele veetakse nöör, mille alla kinnitatakse mererohi. Kui mererohi on pandud, kaetakse see kotiriidega, mis jälle saripuule kinnitatakse. Järgneb kandi õmblemine . Kui kant on õmmeldud, kaetakse polstripadi õhukese tasanduskihiga – merihein , hobusejõhv – , mis veel kaetakse omakorda vatikihi ja vaheriidega (õhuke valge linane riie).

Polsterdamise käigus tekkinud kriimud puiduosal saab nüüd parandada.

Pealisriide suuruse saab mõõta vana kanga järgi. Lisa igasse serva 10 cm. Poodi minnes võid kaasa võtta vanad kangatükid, või tee šabloon. Kinnita pealisriie. Pealisriie tuleb kinnitada pingult. Aluste riide kinnitamist tagant ette, siis keskelt kumagile küljele. Nurgad jäta viimaseks. Et nurgakohtades on riie kokkuvolditud, tuleb vajadusel teha riidele sisselõiked (riidest siilud välja lõigata), et riie nurka kühmjalt ei jääks.

Liimi ilupael puidu ja riide ühenduskohta.

 


Disain Digesto OÜ
www.digesto.ee
sisustustekstiilide (sh antiikne tekstiil) ja kardinaaksessuaaride müük
Tatari 27, Tallinn


Nevotex Eesti OÜ
www.nevotex.ee
polstrimaterjalid ja tööriistad : vedrud, sidumisnöör, mererohi, jne…
Silikaltsiidi 8  Tallinn


Reeda Kardinad & Disain OÜ
www.kardinad.ee
kangad, paelad,  kardinad, padjad
Luise 40 / Villardi 19  Tallinn


“Ehitame” kirjastus
www.ehitame.ee

Traditsioonitruu polsterdamine
Suurenenud huvi minevikupärandi vastu ja traditsioonide väärtustamine on loonud soodsa pinnase vanade käsitööoskuste taaselustamiseks.
Raamatus antakse näidete varal, lihtsamalt keerulisemale edenedes, ülevaade polsterdamise traditsioonilistest viisidest. Lisaks rikkalikult illustratsioone ja tööjooniseid.
Peale polsterdamise tutvustatakse lühidalt stiiliõpetust ja polsterdusega seonduvat puitosade remonti.
Raamat on asendamatuks abimeheks vanade esemete restaureerimisest huvitatule, nii õppijale kui ka oskustöölisele