Põrandate restaureerimine

 

Amello e-pood –  looduslikud puiduõlid ja vahad 


 

Põranda hooldusõlitamine

hooldusõlitust tuleb teha:
– vähekäidavad ruumid (magamistuba) korra aastas
– esik, elutuba – 2 korda aastas
– ühiskondlikud ruumid – korra kuus

Ennem põranda õlitamist tuleb põrand pesta.  Tavalisest pesust ei piisa – eemaldada tuleb kogu pindmine määrdunud õlikiht. Kasuta masinaid (Wirbel, Kolja). Masina raskus surub pesu- karukeelketta tihedalt vastu põrandat – tulemuseks on puhas põrand.

Igapäevasel põrandapesul kasuta ainult spetsiaalset põrandaseepi. Kaasaegsed (tavapoest ostetavad) pesuvahendid sisaldavad aineid, mis eemaldavad lisaks mustusele ka õli. Põrandaseep peseb ainult mustuse ja õli ei eemalda, vaid toidab seda.

Ostes poest põrandaõli, osta kaasa ka hooldusõli ja igapäevane põrandaseep.
Kasuta sama tootja tooteid.

Kanna õhuke kiht õli põrandale, lase kuivada 20 min. (loe tootja poolset soovitust) ja poleeri põrand põrandavildiga (valge)

Töövahendid hooldusõlitust tehes (töömehe meelespea)
– hooldusõli
– põrandaseep
– ämber
– kilesussid
– kummikindad
– teip
– papp – põranda kaitseks
– poleerlapid
– poleervilt
– poleermasin  woodboy, “wirbel”
– pikendusjuhe

 


Vana viimistluskihi eemaldamine
– kaabitsaga kaapimine – ebatõhus
– lihvimine (kuumusest sulab värv lihvpaberi külge kinni ja lihvpaberi kulu on väga suur)
Kui otsustad lihvida, siis löö naelapead torniga sügavamale puitu.
– kuumaõhupuhuriga (jõudlus on väiksem, kui speedheateriga tööd tehes)
– Speedheateriga (infrapunalamp) värvi eemaldamine

Lihvimine
Pärast värvi eemaldamist või lakitud põranda puhul:

– trummelmasinaga diagonaalis toaga (mõlemat diagonaali pidi)
– trummelmasinaga pikki puidusüüd
– Ketaslihvmasin (Wirbel, Kolja)
– seinaääred lihvitakse nurhalihv ja käsilihvmasinatega

Lihvi põrand, niisuta (puit tursub ja muutub karvaseks), lase puidul kuivada ja lihvi uuesti. Soovitavalt võrkketastega.

Viimistlemine
– õlitamine
– vahatamine
– seebitamine
– lakkimine
– värvimine

Leelis 
Leelis avab puidupoorid ja õli tungib sügavamale puitu. Leelis aitab ka puitu kolletumise eest.
NB! Tamme teeb leelis tumedamaks.


Niiskuskahjustused
Tihti on torude ümbruses põrandatel niiskuskahjustusi. Konrtrolli, kas talad põranda all on piisavalt tugevad. Kui talad on tugevad, tuleb parkett, või laudis toru ümber vahetada. Võimalusel kasuta vana puitu. See ei mängi enam ja vana puidu toon sobib ülejäänud põrandaga paremini.


Mõlgid, kriimud
2-3 millimeetrised kriimud saab põranda lihvimise käigus kätte. Sügavamad täkked pahteldatakse.


Praod
Kui praod on laudade ühenduskohtades, siis alati pahteldamisest ei ole kasu. Lauad liiguvad üksteise suhtes ja pahtel tuleb ära. Kui lauad on kindlalt paigas võib praod pahteldada. Sobiv pahtel tee lihvtolmust ja pahtlipõhjast (müügil parketipoodides). Kui tegemist on laiemate pragudega (3mm ja rohkem) ja on kartus, et lauad üksteise suktes liiguvad, tuleb praod täita puiduribadega. Puiduribad liimi ainult ühelt poolt põrandalaua külge valtsisoone peale. See võimaldab laudade liikumist üksteise suhtes. Kui liim on kuivanud, höövelda liimitud liistud põrandaga tasa, lihvi põrand ja viimistle.


Plommimine
Suuremad vigastused tuleb parandada plommimise teel. Siis ei pae tervet parketilippi või põrandalauda vahetama. Peitelda vigastatud koht välja. Kõige vähem on silmale nähtav ebasümmeetriline parandus. Ümmargused ja kandilised kohad leiab silm kohe üles. Ovaalseid  ja muid korrapäratud parandusplomme aga mitte nii lihtsalt. Paigalda (liimi) peiteldatud kohta plomm (soovitatavalt vana puit). Plomm peab auku kergelt sobituma, muidu hakkab aja jooksul paigaldatud plomm kerkima. Kui liim on kuivanud, höövelda liimitud plomm põrandaga tasa, lihvi põrand ja viimistle.


Parketilipi vahetus
Viga saanud lipp tuleb välja peiteldada. Tihti on vana parkett kondiliimiga aluspõrandale liimitud ja kahe naelaga fikseeritud. Tänaseks on kondliliim kindlasti järgi andnud ja lippi hoiavad paigal naelad ja kõrval asetsevad lipid (sooned, punnid). Uue lipi saab ühelt servalt soonde vajutada ja teiselt poolt tuleb parketilipp liimida. Lisaks võib liimida ka elastse liimiga aluslaudise külge.


Põrandalaua vahetus
Kui põrandalauda plommida ei saa, tuleb põrandalaud uuega asendada. Sama probleem on siis, kui mittekandev vahesein (vana maja on paika vajunud ja ka nn. mittekandvad vaheseinad kannavad tegelikult. Seina eemaldades võime olla päris kindlad, et kuskile tuleb pragu – kui mitte sinu korteris, siis naabrimehel kindlasti!) lammutatakse ja eemaldatud seinakohale on vaja põrandalaud paigaldada. Sae, või peitelda viimane vana põrandalaud välja. Kõige lihtsam on mootorsaega pikki põrandalauda sooned sisse saagida. Ära lõika naela ja ära lõika tala läbi. Kui laud on eemaldatud, siis uue laua saab ühest  servast soonde suruda ja teiselt poolt peab liimima ja naelte – kruvidega kinnitama.
Kui plommimiseks ei saa vana põrandalauda kasutada, siis tuleb uus laud vanade põrandalaudadega sama tooni toonida. Kui põrand läheb õli alla kasuta toonõlisid, kui laki alla, siis võid peitsida. Põranda värvimise puhul ei ole uue laua heledam toon probleemiks.
Kui te kasutate uut materjali, mis ei ole täielikult kuivanud, siis võib paari aastaga kuni 4mm pragu uue ja vana laua ühenduskuhta kuivada.

Vana põrandalaua eemaldamine
Kõige keerulisem on esimest lauda seina äärest kätte saada. Tihti peabki sellega leppima, et esimene laud läheb katki. Tööd oleks hea kahekesi teha. Kahe kangiga taladekohtadest kangutada. Teoreetiliselt peaksid laua ilusasti kätte saama. Kui naelad on taladesse kinni roostetanud, tulevad naelapead läbi laudade. Lauad saate kätte – naelad jäävad taladesse püsti. Need tuleb näpitsatega katki painutada (ketaslõikuriga maha lõigata). Kontrollige talade olukorda!
NB! tihti pajgaldati põrand, siis põrandaliistud ja alles siis krohviti seinad. Sellisel juhul tuleb eemaldada liistud (krohv võib saada viga) ja teinekord peab ka krohvi 30 cm ulatuses eemaldama. Siis saab lauad kätte. Arvestama peab sellega, et mõni laud läheb ikka katki – kui varud asenduslaudu – võta mõni laud rohkem.
Abiks on ka nn tiigersaag (tikksaetaoline veidi suurem saag) . Kui oled kangiga laua talast lahti kangutanud (2cm) saab saega naelad läbi saagida.


Põranda soojustamine
Soovitame põrandad soojustada ainult hingavate looduslike materjaldega.
Puistevill (paber, puit),saepuru, hõõvlilaast, kanepivillaplaat.
Erinevaid aurutõkkepabereid, -kilesid ei soovita – pole aastatepikkust kogemust ja maja peab ise toimima. Niiskus peab ventilatsiooni (aknad) kaiudu majast eemalejuhitud saama.
Erandiks köök ja vannituba.


Põrand kriuksub
Põranda kriuksumine on tingitud: puit – puidu, või puit – metalli (nael) vastu hõõrumisest. Tavaliselt on vanad põrandalauad naelutatud talasse. Tala, või laud on kõveraks muutunud ja lauale astudes annab konstruktsioon järgi. Sellise kriuksumise aitab ära hoida paar tugevamat naela. Probleem on suurem, kui tala põranda all on pehastunud ja ei hoia ka uusi naelu kinni. Sellisel juhul tuleb põrand lahti võtta ja paigaldada uued talad.

Restauraatori hädaabi (Ei soovita!) on läbi laua paar auku puurida ja paar ballooni paisuvat ehitusvahtu põranda alla lasta. Vaht on päris hea liimimisomadusega ja põrandalaud jääb vahupadjale kandma. NB! tegemist ajutise nn. arendaja 🙁 lahendusega.