Tööriistad
– sõrgkang
– näpitsad
– haamer, torn
– hari
– kauss, hari, käsnad, karukeel
– tolmumask, prillid
– nüri tugev pahtlilabidas
– pintslid
Materjalid
– pesuvahend: piisab soojast veest
– lihvpaber
– takk
– viimistlusmaterjal (vaha, õlid)
Vana tapeedi, papi eemaldamine (sõrgkang, näpitsad).
Suuremate naelte väljakangutamisel olge ettevaatlikud, et te kangiga puitu ei vigastaks. Kangi ja palgi vahele pange vineeritükike. Teinekord tuleb naelalt pinge all pea otsast ja lendab just teie silma poole – Prillid pähe!
Vana krohvi eemaldamine. Kui sein on olnud krohvitud tuleb krohv alla taguda haamriga. Päris tõhus on kang seina ja krohvi vahele lükata ja krohv seinast lahti murda. Tavaliselt on vana krohv üsna lahti ja selle eemaldamine on suhteliselt lihtne.
Tolmumask ja prillid on kohustuslikud!
Lihvimine, pesemine. Kui soovite vana välimust, piisab seina pesemisest käsiharjaga ja veega. Võimalusel loputa voolava veega – peab olema kuivamise/tuulutamise võimalus. Mustuse võib ka lihtsalt puhta lapiga pühkida.
Soovi korral võib palgid ka üle lihvida (lihvi alati pikki puitu, lihvpaber nr 100)
Kui soovite heledamat seina või puitpinnad on rohkem kahjustada saanud, tuleb tugevamalt lihvida (Ketaslõikuri külge kinnitatud terashari).
Paremini sobivad vasksed terasharjad – need on pehmemad ja ei vigasta puitu nii palju. Järellihvi võib teha kapronharjaga.
NB! Kasutage kaitseprille ja tolmumaski.
Terasharja metallharjased võivad ka eemalseisjale silma lennata!
Soodaprits. Viimasel ajal eelistatakse soodapritsi liivapritsile. Sooda on puidule pehmem ja ei vigasta puitu nii palju. Alati võib meistrilt näidisobjekti külastust küsida.
Pragude tihendamine takuga. Tapeedi, või krohvi eemaldamisega võib palkide vahelt (varakoht) ka veidi sammalt/takku ära tulla. Seina soojapidavuse ja ilu pärast võiks tekkinud tühimikud täita takuga. Takukogus sõltub prao laiusest. Vooli takust vastavalt prao suurusele takunöör ja suru nüri ja tugevama pahtlilabidaga takk puidupragudesse.
Üks võimalus on varad ka savi- või lubikrohviga täita. Krohvisegus peab olema piisavalt kiudu, et mört hiljem ei praguneks. Nn. vuugirauaga tuleb mört tihedaks suruda/hõõruda.
Puitpinna viimistlemine (erinevad õlid ja vahad).
Kasutage ainult hingavaid (veeauru läbilaskvaid) viimistlusmaterjale.
Minu arvamus/soovitus
– vana palk võib ka viimistlemata jääda.
– linaõli jätab veidi õlise/elava pinna
– vaha jätab tihti liiga läikiva pinna
– minu viimase aja lemmik on karnauba vesivaha. Kaitseb puitu ja ei muuda oluliselt puidu algset tooni, on vedel ja kergelt pintsliga pinnale kantav.
Tehke alati katselapp ja laske viimistlusvahendil kuivada. Nii tuleb õige toon ja läige esile.
Puidu pleegitamine: Kasutatakse erinevaid leeliseid. Naatriumhüdroksiid (NaOH) ehk seebikivi. Nb! jälgige ohutusnõudeid!!!
Okaspuitu töödeldakse leelisega kolletumise vähendamiseks.
Tamme teeb aga leelis teeb tumedaks!
Puidu vanutamine
Raud- ja vasksulfaat on mõeldud väljas / õues kasutamiseks!!!
2025 mai
- E
- T
- K
- N
- R
- L
- P