Viimistluskihi eemaldamine

 

 


Kemikalid

erinevad värvieemaldajad (Solmaster, Liberon Stripper, Wenfex, Uula)
puhastusvahendid (Vivaclean, Amello puidupuhastusaine)
– piiritus
– piiritus + tärpentin
– piiritus + nuuskpiiritus
– piiritus + atsetoon

Keskkonnasõbralik viis vana linaõlivärvi eemaldamiseks
roheline seep + lubjapasta 1:1


Tööriistad

  1. erinevad kaabitsad , jäigad pahtlilabidad
  2. kuumaõhupuhur, infrapunalamp Speedheater
  3. lihvpaber, lihvklotsid
  4. karukeel – nagu nn… karm nõudepesunuustik
  5. kummikindad – kemikaalidega töötamise puhul
  6. respiraator, tolmumask
  7. prillid

Puhur
Paksemaid värvikihte on kõige hõlpsam eemaldada kuumaõhupuhuriga. Mööbli puhul peab olema eriti ettevaatlik, et puitu ei kõrvetaks. Kuumusest mullitama hakanud värv lükka pahtlilabidaga (töötab lükkele) maha. Kaabitsaga töötades tõmba kaabitsaga (töötab tõmbele) värvikiht maha. Suuremalt pinnalt saab värvi eemaldada ka infrapunalambi Speedheateriga. Kuumuta pinda paar minutit ja võid alustada värvi eemaldamisega. Tõsta lamp uuele pinnale, millelt soovid värvi eemaldada. Samal ajal värvi eemaldamisega kuumutab infrapuna lamp juba järgmist pinda. Puhurit kasutatakse eelkõige täispuitmööbli (talupoja stiil) mööblilt vana värvi eemaldamisel. Erinevad värvid eemalduvad erineva temperatuuriga. Õige temperatuur vali töö käigus.


Värvieemaldaja
Kui pind on kaetud õhema värvi- või lakikihiga, saab vana viimistluskihi hõlpsalt eemaldada värvieemaldajaga. Kanna kemikaal pinnale, oota vastavalt pakendil toodud juhisele ja eemalda kobrutama hakanud värvikiht (laki) kaabitsaga. Kui pinnale jääb veel laki- või värvijääke, siis korda protsessi. Pese pind üle puhastusvahendiga. Loputa pind hoolikalt puhta veega. Spoonitud pinna puhul ole ettevaatlik, et ei niisutaks puidupinda liiga palju – kondiliim võib niiskusega lahustuda ja spoonikiht võib lahti tulla. Ettevaatlik tuleb olla ka mööblidetaili (eseme) kuivatamisel. Liiga kiirel kuivatamisel (kuumaõhupuhur) võib puit kõveraks tõmmata. Kuivamine võib aega võtta isegi päeva. Taga ruumi tuulutus. Lauaplaadid ja riiulid kipuvad tihti kuivades kõveraks tõmbuma. Selle vältimiseks võib plaadi kuivamise ajaks prusside ja pitskruvidega sirgena hoida.

Vanu piirituslakke ja vahatatud pindu on tõhus maha pesta Vivacleani või teiste puidupuhastusainega (vastavad segud võib ka ise valmistada (piiritus + tärpentin, piiritus + nuuskpiiritus, piiritus + atsetoon) . Kanna puhastusaine pinnale, lase mõni minut seista ja pese maha karukeelega.  Loputa pind korralikult puhta veega. Kui on tegu spoonitud puiduga, ole ettevaatlik puidu liigse niisutamise eest.

Keskkonnasõbralik viis vana linaõlivärvi eemaldamiseks
roheline seep + lubjapasta 1:1
Tee segu, kanna pintsliga pinnale (kata ese kilega) paari tunni möödudes muutub vana värv pehmeks, mille saab kaabitsaga eemaldada. Paksema, või mitme värvikihi puhul korda protsessi. Teinekord peab värvieemaldajal laskma üle-öö seista.

NB! sobib pigem õhema värvikihi eemaldamisel.


Kaabits
Mõned laki ja värvikihid tulevad kõige paremini  kaabitsaga maha kraapides. Ole ettevaatlik, et sa puidu pinda ei kahjusta. Suurim oht on kaabitsa tera nurgaga terav kriips puidusisse tõmmata. Selle vältimiseks võib kaabitsa nurgad luisuga kumeraks lükata. Töötamiseks sobivad nii vahetatavate teradega, kui ka kaabitsad, mida peab luisuga ise teritama. Kaabitsaga tööta ainult piki puidusüüd! Kui kasutada jäika pahtlilabidat värvikihi mahalükkamiseks peab jälgima, et kaabitsat puitu sisse ei lükkaks.


Lihvpaber
Võib ka juhtuda, et mõni õhuke viimistluskiht tuleb lihvides kõige kergemini maha.


Nipid

Kui mööbliese on värvitud mitmete eri värvidega, siis võib olla nii, et ühe kihi saad eemaldada kraapides, teise puhuriga ja kolmanda värvieemaldajaga.

Kui spoonitud ese on värvitud, peab viimase kihi värvi eemaldama värvieemaldajaga, et ka puidupooridest viimased värvijäägid kätte saada. Kui pind enne värvimist oli hoolikalt puhastatud, võis värv puidusisse nii tugevalt imbuda, et ese on rikutud. Kui aga nn. restauraator oli lohakas ja värvis vana viimistluskihi peale, siis see kaitses puitu värvi eest ja me saama värvikihi täielikult eemaldada.

Puhuriga töötades võivad mõned värvid kuumenedes vedelaks muutuda ja imbuvad puitu sügavamale sisse – seda tuleb vältida.


Tööohutus

Mürgised gaasid. Fööniga töötades kasuta kindlasti respiraatorit ja tuuluta ruume, sest kuumaga aurustuvad värvist mürgised gaasid.

Tuleoht – korrasta töökoht (pühi põrandalt höövlilaastud, jne)  ja hoia tulekustutusvahendid käepärast.

Kemikaalidega töötades kasuta alati kummikindaid, kaitseprille, respiraatorit ja tuuluta ruume.

Kasuta prille – kaabitsaga töötades võivad pinnalt lahtimurenenud laki või värvitükikesed silma lennata.